Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Já jsem malý mysliveček...

Motto: "Chce-li člověk zabít tygra, nazývá to sportem. Když chce tygr zabít jeho, říká tomu projev zuřivosti" (George Bernard Shaw)

(Úryvek z detektivky,  která nikdy nevyšla)

„Toho Prouzova kocoura zabil někdo z nich určitě jenom pro zábavu. Pro co jiného myslivci zabíjejí?"
„Podle vás jsou tedy myslivci lidé, které baví zabíjet?“ zeptal se udiveně kapitán Trnka.
„Jsou to lidé, které baví střílet do živých terčů,“ odpověděla  Lenka Součková. A se zvláštním zábleskem v blankytně modrých očích dodala: „Líbí se vám tahle formulace víc?"
Kapitán Trnka pomalu zavrtěl hlavou.
„Ani ne. Myslivost přece není jenom lov zvěře, ale taky její chov a ochrana! Aspoň tak se to píše v mysliveckých příručkách!“
Lenka Součková se rozesmála. A přikývla:
„Máte pravdu, soudruhu kapitáne. Pokud jste ovšem ty příručky četl opravdu pozorně, mohl jste se dozvědět, že hlavním prostředkem chovu užitkové zvěře je zabíjení pro chov nežádoucích jedinců, zatímco hlavním prostředkem ochrany užitkové zvěře je zabíjení zvěře škodné! Jak vidíte, s problémem vztahu k zabíjení živých tvorů se musí vyrovnat každý myslivec bez výjimky, protože bez zabíjení zvířat by z celé myslivosti zůstalo jen pár pošetilých obřadů a slang, kterým urození lovci dávných časů cudně maskovali krvežíznivou podstatu své atavistické záliby! Místo krve říkají "barva", místo umřít "zhasnout" a tak...“
„Sama jste přece řekla, že bez zabíjení škodné zvěře se při ochraně zvěře užitkové neobejdeme!“
„Nic takového jsem neřekla, milý soudruhu vyšetřovateli! Ve zmíněných příručkách se můžete dočíst také to, že škodná zvěř odstraňuje z přírody především slabé a nemocné jedince, tedy takové jedince, kteří se – jako pro chov nežádoucí – musí odstraňovat průběrným odstřelem, prováděným členy mysliveckých jednot! Kdyby tedy udatní členové mysliveckých sdružení neodstraňovali z přírody škodnou, nemuseli by odstraňovat ani pro chov nežádoucí jedince zvěře užitkové, protože by to škodná dělala za ně.“
„Proč to tedy dělají?“
„Pokud člověk dělá něco, co dělat nemusí, dělá to obvykle proto, že ho to baví!“ ušklíbla se nevesele Lenka Součková. „No a já prostě nemám ráda vrahy!“
„Vrahy? Ale to přece ... co mají vrazi společného s ...“
„Kdo zabíjí, je vrah! Nebo to už neplatí?“
„Samozřejmě že ano, ale záleží snad na tom, KOHO zabíjí!“
„Možná vám nebo myslivcům! Já žádný rozdíl mezi zabíjením zvířat a lidí nevidím!“
„Zato zákon ho vidí, slečno Součková!“ usmál se shovívavě kapitán. „Vraždou ve smyslu paragrafu 219 trestního zákona lze nazvat pouze usmrcení člověka, zatímco usmrcení zvířete je podle paragrafu 19 zákona číslo 60/1961 považováno nanejvýš za drobné poškozování majetku v osobním vlastnictví!“
„Ve středověku prý existoval zákon, podle něhož se zabití šlechtice trestalo smrtí, zatímco zabití sedláka pouhou peněžitou pokutou!“
„To bylo v temném středověku!“ namítl lehce otřesený kapitán Trnka. "Dnes jsou si všichni lidé rovni!“
„Jistě. A místo sedláků se beztrestně mordujou zvířata!“
„Vy jste sofistka, slečno Součková!“
„To je trestné?“
„Jak kdy,“ usmál se kapitán, trochu zaskočený tou záplavou upřímně míněné demagogie. Rozhovor s půvabnou slečnou kastelánkou sice už dávno překročil hranice korektního výslechu, v tomto případě mu to však nijak zvlášť nevadilo. A tak se zeptal, podle svého přesvědčení velmi rafinovaně: „Podle vás je tedy vrahem i řezník na jatkách?“
„V zásadě ano, i když ten má aspoň tu polehčující okolnost, že si zabíjením zvířat vydělává na živobytí. Naproti tomu ti vaši myslivci platí nemalé částky jenom za to, aby mohli zabíjet čistě pro potěšení!“
„Nejste náhodou vegetariánka?“
„To tedy ani náhodou nejsem!“
„Vidíte! Někdo přece musí tu krávu zabít, abyste si mohla dát svůj biftek!“
„To musí. Člověka odsouzeného k smrti taky musí někdo popravit. Udělal byste to vy? Přesněji řečeno – zaplatil byste pár tisícovek a složil příslušné katovské zkoušky, abyste to mohl udělat?“
„Poslyšte, to přece nemůžete myslet vážně!“
„Myslím to smrtelně vážně, soudruhu kapitáne! Budete se možná divit, ale já chápu, že zvířata i lidi je občas nutné zabíjet. Chápu dokonce i to, ze tuhle NUTNOST může někdo vykonávat DOBROVOLNĚ, ale nikdy nepochopím, že ji někdo může dělat jako svoji ZÁLIBU! Že se zkrátka najdou lidé, kteří zabíjejí s POTĚŠENÍM. Kteří tomu, aby mohli zabíjet, ochotně obětují svůj volný čas, peníze i zdraví!“
„Ale …“
„Víte ostatně, že už Erasmus Rotterdamský o myslivcích napsal, že ustavičným lovem divoké zvěře dosáhnou leda toho, se v divokou zvěř promění sami?!“
„Hm,“ zamyslel se kapitán. „Nevím, kdo to byl ten váš Erasmus Rotterdamský, ale pokud měl pravdu, tak myslivec, který se promění v divokou zvěř, se může snadno stát terčem pro jiného myslivce. To tím chcete říct, slečno Součková?“

Autor: Karel Oktábec | pátek 3.9.2010 14:15 | karma článku: 11,47 | přečteno: 1173x
  • Další články autora

Karel Oktábec

Ta naše bojovnost česká...

V diskusi pod článkem (Ta naše povaha česká...) poukázal jeden z diskutujících na skutečnost, že fyzické a duchovní přežití českého národa nezajistila pouze jeho přizpůsobivost, nýbrž i jeho vrozená bojovnost. V článku jsem se sice omezil pouze na přežívání českého národa po vyhnání jeho „národotvorných“ příslušníků (zejména šlechty a inteligence) v důsledku porážky stavovského povstání v 17. století, ale budiž. Zkusím to napravit...

3.1.2011 v 18:30 | Karma: 15,77 | Přečteno: 1159x | Diskuse| Ostatní

Karel Oktábec

Ta naše povaha česká…

Po bitvě na Bílé hoře opustilo České království přes třicet tisíc šlechtických a měšťanských rodin, odmítajících přestoupit na katolickou víru. Z nekatolíků zůstali v zemi jen příslušníci selského stavu, kteří odejít nesměli. Přestože většina obyvatel zůstala, pro budoucnost českého národa měla tato první významná emigrační vlna v jeho dějinách závažné důsledky.

1.1.2011 v 19:00 | Karma: 18,44 | Přečteno: 1497x | Diskuse| Ostatní

Karel Oktábec

Dva roky prázdnin (17)

Opakování je údajně matkou moudrosti. Záleží samozřejmě na tom, co se opakuje. Pokud moudrost, pak snad. I když opakovaná moudrost bývá spíš únavná. Nemluvě o opakovaném vtipu, který prý přestává být vtipem. Pouze opakovaná lež se – podle doktora Goebbelse – stává pravdou. Jenom to nesmí být hloupá lež, protože i opakovaná hloupost zůstává hloupostí. A zbytečnost zbytečností. Za takovou zbytečnost jsme považovali opakování prvního roku své vojenské základní služby. Dokonce i ti nemnozí z nás, kteří přiznávali jistou nezbytečnost (nikoli nezbytnost!) roku prvnímu. Protože o nic jiného než o opakování nešlo. Jistě, byly tu určité odlišnosti. Hlavně v tom, že z tábora šikanovaných jsme přešli do tábora šikanujících. Pokud by se nám náhodou chtělo někoho šikanovat. Pokud ne, museli jsme si najít jiný způsob, jak přežít to deprimující vojenské déjàvue...

30.12.2010 v 21:00 | Karma: 11,46 | Přečteno: 1139x | Diskuse| Ostatní

Karel Oktábec

Dva roky prázdnin (16)

Koncem července 1971 jsem jako obsluha rozmnožovny doprovázel podplukovníka Štěpánka z nadřízeného topografického oddělení štábu okruhu na další velitelsko-štábní cvičení. Tentokrát jsme měli reprograficky zabezpečovat skupinu rozhodčích generálního štábu, kteří dozírali na to, aby cvičící štáb hradecké 10. letecké armády provedl tradiční likvidaci imperialistického agresora podle všech pravidel sovětského vojenského umění.

27.12.2010 v 18:45 | Karma: 10,78 | Přečteno: 1060x | Diskuse| Ostatní

Karel Oktábec

Dva roky prázdnin (15)

Po nadporučíku Novákovi, kterého konečně povýšili a odveleli kamsi do horoucích pekel, převzal funkci velitele zabezpečovací roty mladičký poručík Zeman. Brzy jsme zjistili, že byl-li nadporučík Novák klasická vojenská guma, poručík Zeman vydal za celou gumovníkovou plantáž. Stejně jako jeho předchůdce nesnesl pomyšlení na to, že předpisově zelenou pleť jeho jednotky hyzdí odporný vřed družstva tiskařů, kteří jsou pod jeho velením jaksi pouze na stravu a na byt. Nadporučík Novák byl sice lampasák, ale v zásadě dospělý člověk. Takže si vybojoval právo honit nás na rozcvičky a přechovávat v úschově naše vycházkové knížky (vycházky nám do nich i nadále zapisoval nadpraporčík Laurenčík a podepisoval velitel odřadu major Sobek), načež realisticky uznal, že mu ti nedisciplinovaní protekční hajzlové nestojí za věčné rozčilování a dal nám pokoj. Poručík Zeman, toto sotva ochmýřené kuřátko z líhně vyškovské akademie pořadového kroku, k tak zralému přístupu bohužel nedorostl. A tak to všechno začalo znovu...

19.12.2010 v 18:40 | Karma: 15,05 | Přečteno: 1441x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  11:50

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

Nezvládla jsem prodat svou práci. Neměla jsem lajky, řekla končící Langšádlová

25. dubna 2024  11:44

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, protože...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má 6 miliard korun ročně

25. dubna 2024  11:36

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Rakety ATACMS jsou stěžejní, ale Rusové se mohli připravit, míní analytici

25. dubna 2024  11:30

Rakety dlouhého doletu ATACMS, které USA poskytly Ukrajině, by mohly oslabit ruskou logistiku a...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 67
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1096x
Malý český brouk Pytlík (konečně) v důchodu.