Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dva roky prázdnin (17)

Opakování je údajně matkou moudrosti. Záleží samozřejmě na tom, co se opakuje. Pokud moudrost, pak snad. I když opakovaná moudrost bývá spíš únavná. Nemluvě o opakovaném vtipu, který prý přestává být vtipem. Pouze opakovaná lež se – podle doktora Goebbelse – stává pravdou. Jenom to nesmí být hloupá lež, protože i opakovaná hloupost zůstává hloupostí. A zbytečnost zbytečností. Za takovou zbytečnost jsme považovali opakování prvního roku své vojenské základní služby. Dokonce i ti nemnozí z nás, kteří přiznávali jistou nezbytečnost (nikoli nezbytnost!) roku prvnímu. Protože o nic jiného než o opakování nešlo. Jistě, byly tu určité odlišnosti. Hlavně v tom, že z tábora šikanovaných jsme přešli do tábora šikanujících. Pokud by se nám náhodou chtělo někoho šikanovat. Pokud ne, museli jsme si najít jiný způsob, jak přežít to deprimující vojenské déjàvue...

Naštěstí jsem hledat nemusel. Večery jsem trávil psaním dopisů a každý pátek jsem jezdil načerno domů. Za svojí další životní láskou Alenou. Jednou měsíčně mi náčelník tiskárny udělil VOP (volno k opuštění posádky), třikrát měsíčně jsem si já sám udělil ČOP (černé opuštění posádky). Proč ne, byl jsem přece mazák! A mazák si, podle našich dosavadních zkušeností, mohl dovolit všechno. Nebo aspoň skoro všechno. Zvlášť když ho ještě ke všemu povýšili na svobodníka, do jediné poddůstojnické hodnosti udělované bez předchozího absolvování poddůstojnické školy nebo spáchání nějakého hrdinského činu.

Proč povýšili zrovna mne? Protože lezeš  do prdele Blažkovi, řekl by upřímný Jirka Štokinger, kdyby občas říkal nahlas to, co si skutečně myslí. A možná by dodal, že jestli měli někoho povýšit, tak jedině jeho. Už kvůli těm pěti korunám žoldu navíc! Ostatní by nejspíš navrhli zralého a rozvážného Karla Hájka. Kdyby se jich někdo zeptal. Toho bych ostatně navrhl i já. Kdyby se mě někdo zeptal. Karel měl všechny vlastnosti dobrého poddůstojníka. Uměl vyjít s nadřízenými i podřízenými. Uměl vyjít vlastně s každým. Jenomže náčelníci se rozhodli pro mne. Nevím proč. V každém případě jsem jako svobodník a velitel družstva nestál za nic. Nejsem velitelský typ. Nejenže špatně snáším konflikty, ať už s nadřízenými nebo s podřízenými, ale také se stydím velet, protože mi od přijímače dělá potíže odlišit velení od šikany. Zdá se mi, že obojí degraduje rozumové schopnosti člověka. Vyslovovat povely mi navíc vždycky připadalo stejně nepřirozené jako mluvit ve verších. I když proti veršů nic nemám. Zkrátka a dobře, byl jsem klasický poddůstojník na baterky. Opravdová lahůdka pro všechny Scylly a Charybdy vojenského života. Jako velitel družstva jsem sice mohl být o hodinu déle na vycházce, ale jinak ta pětikoruna navíc za to opravdu nestála…

Jedné říjnové soboty jsem poznal, že ani mazák si nemůže dovolit všechno. Když tě nechytnou, nic jsi neprovedl! Vtip byl v tom, že mě chytili. Byl jsem tehdy načerno doma, pozdě v noci jsem se vrátil z rande a nasupená matka mě uvítala sdělením, že se mám okamžitě vrátit do Tábora. Pochopil jsem, že je zle. V kasárnách mě zřejmě sháněli, kluci řekli, že jsem na vycházce a šli mi z pošty zavolat domů. Prý dokonce Jirka Štokinger. Takže na tom vojenském kamarádství asi opravdu něco bude… Škoda, že už tehdy neexistovaly mobilní telefony. I tak však osvědčený výstražný systém fungoval. Půlnočním rychlíkem jsem se vrátil do Tábora a ráno jsem šel do soukromého bytu majora Blažka vysvětlit, kde se celou noc flákám. Nic jsem vysvětlovat nemusel. Major věděl, že jsem byl doma. Alena mi totiž poslala pohlednici s textem: V sobotu tě čekám. Poštu rozděloval nadpraporčík Laurenčík. Sdělení si přečetl, ohlásil, ale Poslední Američan v Táboře se jako obvykle spokojil pouze s dalším triumfem své nevojenské inteligence nad hloupostí podřízených. Osobně mne odhalil, načež mi – oděn pouze v pyžamu a opřen o kuchyňskou lednici – velkomyslně, s obvyklým ironickým nadhledem, odpustil. Na nepovolené opuštění posádky byl jinak vojenský prokurátor…

V listopadu jsme se konečně dočkali příchodu svých vlastních holubů. Bylo jich také pět. Miroslav Topinka  a Václav Kroupa z Prahy, Antonín Vávra ze Strakonic, Jiří Janoušek a Pavel Ryneš z Jihlavy. Na přiblblou fintu s řidičským průkazem si tentokrát naběhl sazeč Vávra, takže s prádlem už nemusel chodit čerstvý svobodník Oktábec. I jinak jsme se řídili příkladem svých předchůdců. Stejně jako oni jsme došli k závěru, že šikanovat kolegy od polygrafického řemesla dost dobře nelze. Pokud samozřejmě tito kolegové bez odmluv celoročně pečují o pořádek na pokoji, v zimním období rovněž o topení. Žít a nechat žít. Další věc, kterou jsem se, paradoxně právě na vojně, naučil. Nikdy jsem toho nelitoval. I když jsem na to občas doplatil. Rozlišit hranici mezi tolerantností a slabostí bývá totiž pro mnohé lidi obtížné. A někteří se tím nezatěžují vůbec. Zvlášť když, jako v mém případě, bývala ta hranice až příliš nezřetelná…

Z domova jsem si kromě Marca Aurelia přivezl i Oheň proti ohni, knížku reportáží válečného dopisovatele Jiřího Muchy. Knížku, kterou od té doby vozím s sebou vždycky, když mám strávit nějaký čas mimo domov. Místo Marca Aurelia a všech ostatních. Knížku, ve které jsou nejen barvité popisy exotických krajů a fakta o lidech ve válce, ale která vyzařuje i s nadhledem líčený smutek osamělého člověka, ztraceného v bláznivém válečném světě. Pod zorným úhlem svých čerstvých „válečných“ zkušeností jsem v ní najednou objevoval pasáže, kterých jsem si dřív nevšiml. Třeba názor, že „…voják vždycky nenávidí zem, do které je poslán, i tu nejkrásnější. Že tam musí, že se nemůže vrátit, kdy chce, a že věci nejsou jako doma, mu bere všechnu náladu…“

S tím nešlo než souhlasit, přestože mně i ostatním bral náladu spíše poručík Zeman. Neboť i on byl – bohužel nikoli zanedbatelnou – součástí toho zatraceného zeleného déjàvue…                        
„Tady se nevstávááá?“
Zip spacího pytle se pochopitelně zasekne.
„Tak co je, soudruhu svobodníku! Jak dlouho mám čekat?!“
Vyhrabu se ze zelené šusťákoviny, která milosrdně ukrývá nechutně špinavou vložku (komu by se ji chtělo pořád odepínat a zase připínat!) a postavím se do pozoru. Se staženým žaludkem přemítám, co ten idiot zase chce.  
„Soudruhu poručíku, svobodník Oktábec.“
„No?“
Blonďáček stojí, hlavičku zakloněnou dozadu, aby vůbec něco viděl zpod štítku čepice, kterou mladé gumy rády nosí, po vzoru filmových esesáků, hluboko do čela. Na něco čeká. Ale na co?
„Soudruhu poručíku, my jsme asi neslyšeli budíček …“ zkusím opatrně. Neboť nejen opakování, ale i opatrnost je matkou moudrosti. Matek má moudrost spoustu. Má ale vůbec otce? Není to nakonec jenom přemoudřelý sirotek?
„A velet bude kdo?!“ zasyčí guma.
„Velet…?“ hlesnu já, frajtr na baterky Oktábec. Pak mi dojde, co se ode mne očekává. I když to měl správně udělat ten, kdo poručíka uviděl jako první. Jenomže k tomu se samozřejmě nikdo nebude hlásit...
„Končit, pozor!“ řeknu jedenácti zeleným zámotkům, ležícím v předstíraném spánku na postelích. Zámotky se začnou vrtět. Zabzučí rozevírané zipy. Ze svých kukel se vysoukají první pomačkaní motýli.
„Pohyb!“ zaječí poručík. „Jak to, neslyšeli?! Co to je, neslyšeli?! Pro vás budíček neplatí?! A co ten bordel, soudruhu svobodníku? Žijete tu jako prasata!“
Nic nového pod sluncem. Nihil novi sub sole... Mladí chlapci zakrývají svoji nejistotu cigaretami a sprostými slovy. Mladí důstojníci řevem. Obojí působí úsměvně. Sovětský maršál Rokossovskij o jednom takovém napsal: „Byl to obdivuhodný velitel. Mladý, kulturní, plný radosti ze života, prostě úžasný člověk! Bylo nesporné, že ho vojáci mají velmi rádi. To bylo očividné. Vždyť jdou-li k veliteli dokládat ne se strachem, ale s úsměvem, potom je jasné, že dosáhl mnoho…“

Na rozdíl od maršála Rokossovského nepokládal poručík Zeman úsměvy vojáků za  výraz náklonnosti. Ne že by tu pakáž přímo podezíral, že ho považuje za šaška, tak dalece kulturní zase nebyl, ale přece jenom ledacos tušil. Z jeho vodově modrých oči sršela nenávist. Byl bezmocný a věděl to. Mohl nám otravovat život podobnými vpády, mohl si na nás stěžovat našim nadřízeným, ale to bylo asi tak všechno. Prolínání velitelských pravomocí působí obvykle ve prospěch podřízených. Zná to každé dítě rozvedených rodičů. A brzy se toho naučí využívat…

Ještě jsme to nevěděli, ale náš zápas se  zakomplexovaným špenátem se pomalu chýlí ke konci. Věčnými stížnostmi otrávený náčelník tiskárny major Sobek (někdy tou dobou povýšený na podplukovníka) nás brzy nechal přestěhovat do samostatné odlehlé světnice, na kterou nás pak  chodili kontrolovat pouze příslušníci velitelského sboru tiskárny. A vojna běžela dál. A konečně se začínala krátit…

Autor: Karel Oktábec | čtvrtek 30.12.2010 21:00 | karma článku: 11,46 | přečteno: 1139x
  • Další články autora

Karel Oktábec

Ta naše bojovnost česká...

V diskusi pod článkem (Ta naše povaha česká...) poukázal jeden z diskutujících na skutečnost, že fyzické a duchovní přežití českého národa nezajistila pouze jeho přizpůsobivost, nýbrž i jeho vrozená bojovnost. V článku jsem se sice omezil pouze na přežívání českého národa po vyhnání jeho „národotvorných“ příslušníků (zejména šlechty a inteligence) v důsledku porážky stavovského povstání v 17. století, ale budiž. Zkusím to napravit...

3.1.2011 v 18:30 | Karma: 15,77 | Přečteno: 1160x | Diskuse| Ostatní

Karel Oktábec

Ta naše povaha česká…

Po bitvě na Bílé hoře opustilo České království přes třicet tisíc šlechtických a měšťanských rodin, odmítajících přestoupit na katolickou víru. Z nekatolíků zůstali v zemi jen příslušníci selského stavu, kteří odejít nesměli. Přestože většina obyvatel zůstala, pro budoucnost českého národa měla tato první významná emigrační vlna v jeho dějinách závažné důsledky.

1.1.2011 v 19:00 | Karma: 18,44 | Přečteno: 1497x | Diskuse| Ostatní

Karel Oktábec

Dva roky prázdnin (16)

Koncem července 1971 jsem jako obsluha rozmnožovny doprovázel podplukovníka Štěpánka z nadřízeného topografického oddělení štábu okruhu na další velitelsko-štábní cvičení. Tentokrát jsme měli reprograficky zabezpečovat skupinu rozhodčích generálního štábu, kteří dozírali na to, aby cvičící štáb hradecké 10. letecké armády provedl tradiční likvidaci imperialistického agresora podle všech pravidel sovětského vojenského umění.

27.12.2010 v 18:45 | Karma: 10,78 | Přečteno: 1060x | Diskuse| Ostatní

Karel Oktábec

Dva roky prázdnin (15)

Po nadporučíku Novákovi, kterého konečně povýšili a odveleli kamsi do horoucích pekel, převzal funkci velitele zabezpečovací roty mladičký poručík Zeman. Brzy jsme zjistili, že byl-li nadporučík Novák klasická vojenská guma, poručík Zeman vydal za celou gumovníkovou plantáž. Stejně jako jeho předchůdce nesnesl pomyšlení na to, že předpisově zelenou pleť jeho jednotky hyzdí odporný vřed družstva tiskařů, kteří jsou pod jeho velením jaksi pouze na stravu a na byt. Nadporučík Novák byl sice lampasák, ale v zásadě dospělý člověk. Takže si vybojoval právo honit nás na rozcvičky a přechovávat v úschově naše vycházkové knížky (vycházky nám do nich i nadále zapisoval nadpraporčík Laurenčík a podepisoval velitel odřadu major Sobek), načež realisticky uznal, že mu ti nedisciplinovaní protekční hajzlové nestojí za věčné rozčilování a dal nám pokoj. Poručík Zeman, toto sotva ochmýřené kuřátko z líhně vyškovské akademie pořadového kroku, k tak zralému přístupu bohužel nedorostl. A tak to všechno začalo znovu...

19.12.2010 v 18:40 | Karma: 15,05 | Přečteno: 1441x | Diskuse| Ostatní

Karel Oktábec

Dva roky prázdnin (14)

„Škodíš, Kájo, škodíš?“ zubil se černooký krasavec Svaťa Medek, kdykoli mi z kopírny přinášel náhradu za tiskovou desku, kterou jsem právě na svém Romayoru 413 zlikvidoval. Ano, škodil jsem. Jinak to opravdu nazvat nelze. Vrcholu nechtěné sabotážní činnosti jsem dosáhl, když mi jako jedinému vyučenému ofsetovému tiskaři svěřili tisk na pokročilejším stroji Dominant 714. Založil jsem desku, namíchal barvu, připravil papír, seřídil nakladač a vykladač. Spustil jsem stroj. Všechno šlo jako po másle. Do chvíle, kdy mě podivně pravidelné klepání upozornilo na fakt, že jsem málo přitáhl jeden ze šroubů na přenosovém válci. Vyčnívající hlava šroubu prorazila tiskovou desku a do povrchu formového válce pod ní vyhloubila malý důlek. Moje kariéra ve vojenské odbornosti tiskař tím definitivně skončila...

14.12.2010 v 12:40 | Karma: 16,08 | Přečteno: 1376x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Atentátník přiznal u soudu vinu. Ficův stav se lepší, převoz ještě není možný

18. května 2024  11:09,  aktualizováno  13:07

Slovenský premiér Robert Fico, kterého ve středu postřelil atentátník, je ve stabilizovaném, ale...

Soud řeší obchody s počítači, obžalovaní údajně obrali stát o 180 milionů

26. ledna 2016  15:03,  aktualizováno  18.5 13:05

Ostravský krajský soud se začal zabývat obřími karuselovými obchody s výpočetní technikou. Pět...

GLOSA: TOP 09 jako KDS neboli ocásek ODS. Taky se v ní zřejmě tiše rozplyne

18. května 2024

Premium Jako by po volbách někdo TOP 09 polil mrtvou vodou. Místo aby s tím něco dělala, v poslední době...

Sudetští Němci na sjezdu pochválili dialog s Čechy. Zahráli i českou hymnu

18. května 2024  12:35

V sobotu, na druhém dni sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL), které zastupuje zájmy...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 67
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1096x
Malý český brouk Pytlík (konečně) v důchodu.